Bu iOS 16 değişikliği, bazı iPhone kullanıcılarını çıldırdı

Bu iOS 16 değişikliği, bazı iPhone kullanıcılarını çıldırdı

Apple bu hafta sonunda iOS 16’yı tanıttı ve herkes heyecanlanmadı. iOS 16 bir dizi yeni özellik sunsa da, tüm iPhone kullanıcıları bunlardan yararlanamayacak. iOS 16 ile desteklenen cihazlar listesi yalnızca iPhone 8’i ve daha sonra piyasaya sürülen modelleri içerir. Yani iPhone 7, iPhone 6S ve orijinal iPhone SE sahipleri şanssız.

Apple’ın bu iPhone modelleri için desteği düşürmesi tartışmasız şaşırtıcı. İOS 15’in iPhone 6S ve iPhone SE’ye geri dönen iPhone modellerini desteklediğini unutmayın. Bu yıl Apple, iPhone’un bir değil iki nesli için desteği bıraktı: 2015 iPhone 6S ve 2016 iPhone 7. Ve bu cihazlar yaklaşık yedi yaşında olsalar ve kullanıcı tabanları çok yüksek olmasa da etkilendi. kullanıcılar aşamalı olarak kullanımdan kaldırılmaktan pek memnun değiller.

iPhone 7 sahipleri üzgün

Apple, iOS’un yeni bir yinelemesini yayınladığında geleneksel olarak eski iPhone modellerini desteklemek için harika bir iş çıkarıyor. Özellikle bazı Android üreticileriyle karşılaştırıldığında Apple, yeni nesil yazılımının eski cihazlarda çalışabilmesini sağlamak için çok çaba sarf ediyor. Ancak belirli bir noktada, eski donanım desteğini sürdürmek pratik değildir. Ek olarak, eski iPhone donanımının modern yazılımı sorunsuz bir şekilde çalıştıramadığı durumlar da vardır.

Bununla birlikte, bazıları, özellikle bir A10’a sahip olduğu ve 5. nesil iPad’in bir A9 üzerinde çalıştığı göz önüne alındığında, iPhone 7 gibi bir cihazın iOS 16’yı çalıştırmasını engelleyen hiçbir teknik sınırlama olmadığına işaret ediyor.

Yine de bu, kullanıcılar için hayal kırıklığını daha az yapmaz.

Hayal kırıklığını görebilsem de, oyunda biraz da yetki var. Özellikle Android’de yazılım güncellemelerinin ömrünün ne kadar kısa olduğunu düşündüğünüzde, Apple’ın 2017 iPhone 7 modellerinin hala iOS 15 çalıştırabiliyor olması dikkat çekici.

Elbette, iPhone 7 kullanıcıları için iOS 16’nın bazı yeni özelliklerinden faydalanmak harika olurdu, ancak Apple yazılımları geriye dönük değil ileriye dönük olarak tasarlar.

En heyecan verici iOS 16 özellikleri

Şimdi bir iPhone 8 veya daha yeni bir cihaz kullanıyorsanız, iOS 16’da dört gözle bekleyeceğiniz çok şey var.

Tabii ki, iOS 16’nın daha heyecan verici özelliklerinden biri de iPhone kilit ekranını kişiselleştirme yeteneğidir. Tipik Apple tarzında, kullanıcıların farklı şablonlarla oynaması ve kilit ekranını farklı yazı tipleri, renkler ve ekran öğeleriyle tam olarak kendi beğenilerine göre özelleştirmesi kolaydır.

Yeni bir bildirim tasarımı, mesajları geri alma ve silinen mesajları kurtarma özelliğine sahip güncellenmiş bir Mesajlar uygulaması, videolarda Canlı Metin, geliştirilmiş dikte, Apple Pay Daha Sonra ve çok daha fazlasını içeren diğer iOS 16 özellikleri.

Beni heyecanlandıran yeni bir özellik Canlı Aktiviteler. Canlı Aktiviteler ile kullanıcılar, gerçek zamanlı olarak kilit ekranından spor skorlarını takip edebilirler. Ayrıca, kilit ekranından Uber veya yemek dağıtım hizmetinizin ilerlemesini takip etmeyi mümkün kılar.

iOS 16 beta sürümünün nasıl indirileceğini buradan okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.