Chainalysis İddiaları UST Çöküşü BTC Çöküşünde Ana Faktör Değildi

Chainalysis İddiaları UST Çöküşü BTC Çöküşünde Ana Faktör Değildi

Chainalysis, UST çöküşünün Bitcoin’in çöküşü için ana faktör olmadığını iddia ediyor, çünkü geçen ay piyasanın daha geniş teknoloji piyasası düşüşüyle ​​bağlantılı olduğunu gördük, bu yüzden bugün en son altcoin haberimizde daha fazlasını okuyalım.

Blockchain analitik platformu zincir analizi, UST çöküşünün piyasadaki gerilemenin ana nedeni olmadığını iddia ederek, bunun son piyasa çöküşünde bir faktör olacağı sonucuna varıyor, ancak belirleyici faktör değildi. Raporda şunlar yazıyordu:

“Kripto piyasasının son zamanlardaki gerilemesi, UST’nin çöküşünden çok teknoloji pazarındaki düşüşle daha yakından bağlantılı görünüyor.”

Chainalysis’e göre, teknoloji hisse senetleri ile BTC korelasyonu, önde gelen kripto para biriminin 2022’de NASDAQ 100 Teknoloji Sektörü Endeksi ve S&P 500 endeksi ile onlarla birlikte düşerken büyük bir fiyat korelasyonunu sürdürdüğü yeni bir gelişmedir. UST’nin çöküşü BTC düşüş trendini getirmedi, ancak etki kısa sürdü ve UST çöküşüne denk gelen düşüşü hızlandırdı. Bundan sonra, Bitcoin’in fiyat hareketi diğer kripto dışı teknoloji varlıklarına paralel olarak düştü. Düşüş, 9 Mayıs ile 12 Mayıs arasında stablecoin ticaret hacminde bir artış olduğunu gösteren borsadan gelen verilerle birlikte stabilcoin itfalarında bir artışa neden oldu. Chainalysis şunları yazdı:

“Büyük, kurumsal oyunculardan perakende yatırımcılara kadar her türlü yatırımcı, çöküş sırasında sabit paralarını sattı.”

Kaynak: Chainalysis

Terraform Labs, Terra’nın arkasındaki organizasyondur ve 150 milyon doların geri çekildiğini duyurdu. Eğri Likit havuzu. Para çekme işleminden kısa bir süre sonra, iki kullanıcı iki saat içinde USDC için 185 milyon UST takas etti ve daha az likidite ile havuza saldırdı. TFL, denemek ve yeniden dengelemek için havuzlardan 100 milyon UST daha çekti.

Dolayısıyla, UST’nin fiyatı bir doların altına düşerse, yatırımcılar 1 dolar değerindeki LUNA için 1 UST’yi yakabilir ve onu arzdan çıkarabilir, böylece yeni basılan madeni paralar yatırımcının aradaki farkı bir kâr olarak cebe indirmesiyle satılabilir. Fiyat bir doların üzerine çıkarsa, yatırımcılar 1 UST karşılığında 1 $ değerinde LUNA yakabilir ve madeni para ticareti dolardan daha düşük olduğunda, yatırımcılar yeni basılan UST’yi kâr için satabilirler. Arz-talep oranı, UST sabitini kaybettiğinde ve büyük arbitraj fırsatları açtığında çöktü. Kullanıcılar borsalardan daha az değerli UST satın aldı ve 1 $ değerinde LUNA yaktı, bunun sonucunda madeni para topluca basıldı ve arzda hiperenflasyona neden olarak token fiyatının bir haftadan kısa sürede %100 düşmesine neden oldu.

zincirleme analiz
Görüntü Zincirleme Analizi

Terra’nın çöküşü dünyanın dört bir yanındaki düzenleyicilerin dikkatini çekti ve hem ABD SEC hem de Güney Koreli savcılar kazayla ilgili soruşturma başlattı.

DC Forecasts, birçok kripto haber kategorisinde liderdir, en yüksek gazetecilik standartları için çaba gösterir ve katı bir dizi editoryal politikaya uyar. Uzmanlığınızı sunmak veya haber web sitemize katkıda bulunmak istiyorsanız, bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. [email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.