Izgara Tofu Tarifi – Aşk ve Limon

Izgara Tofu Tarifi - Aşk ve Limon

Izgaraya atmak için bitki bazlı kolay bir ana yemek mi arıyorsunuz? Bu ızgara tofu tarifini deneyin! Tatmin edici, lezzetli ve yapımı basit.Izgara tofu denediniz mi? Değilse, bu tarifi işaretlemeniz gerekir! Size bunun için iki neden sunacağım:

 1. SÜPER basit. Hiç ev yapımı sebzeli burger yaptın mı? Lezzetlidirler, ancak yapmak için oldukça dahil olabilirler. Bu ızgara tofu da çok lezzetlidir (aşağıda #2’ye bakın), ancak hazırlık çok daha basittir. Basın, baharatlayın ve ızgaraya atın. Onun kolay yaz yemekleri için bitki bazlı ana yemek.
 2. Lezzetli! Dışarıda, bu ızgara tofu hafif gevrek ve mükemmel şekilde kömürleşmişken, içeride yumuşak ve sulu kalıyor. Biber tozu, köri tozu veya soya sosu gibi çeşniler, onu cesur bir lezzetle doldurur. Tofu şüphecileri bile bundan hoşlanacak!

Hadi, pişirelim!


Mutfak havlusuna sarılmış tofu bloğu


Izgara Tofu Nasıl Yapılır?

Bu ızgara tofu tarifindeki ilk adım, tofuya basmak. Ne yaparsan yap, atlama! Tofudaki fazla suyu giderir, bu da tofuyu daha yapışkan hale getirir ve ızgarada dağılma olasılığını azaltır.

Tofuyu kurulayın ve kağıt havluya veya temiz bir mutfak havlusuna sarın.


Bir mutfak havlusuna sarılmış tofu bloğunun üstünde dökme demir tava


Bir kesme tahtası üzerine koyun ve üzerine ağır bir dökme demir tava koyun. Ayrıca üzerinde birkaç ağır teneke kutu bulunan başka bir kesme tahtası da kullanabilirsiniz. Tofuyu en az 30 dakika ve 90 dakikaya kadar bekletin.


Bıçakla kesme tahtası üzerinde preslenmiş tofu levhaları


Ardından, bloğu çapraz olarak 4 levhaya dilimleyin. Basmadan önce olduğundan çok daha sıkı olduğunu fark edeceksiniz!


Fajita baharatı ve avokado yağı ile tepside plakalar


Ardından, tofuyu baharatlayın. Bu eğlenceli kısım! Izgara tofuyu çeşitli şekillerde baharatlayabilirsiniz, böylece size en uygun olanı seçebilirsiniz. Bu baharatlardan biriyle başlamayı deneyin:

 • Fajita baharat karışımı
 • Biber tozu
 • köri tozu
 • Tamari veya soya sosu

Fajita baharat karışımı, biber tozu veya köri tozu kullanıyorsanız, baharatı tofu üzerine serpin ve avokado yağı ile gezdirin. Tamari veya soya sosu kullanıyorsanız, yağ eklemeden tofu üzerinde gezdirin.


Fajita baharatını plakalara okşayan eller


Tofu dilimlerinin her tarafını baharatla kaplamak için ellerinizi kullanın.

Son olarak, ızgara! Bir ızgarayı veya ızgara tavasını orta-yüksek sıcaklıkta önceden ısıtın. Sıcak olduğunda, ızgara ızgaralarını yağ ile fırçalayın veya püskürtün. Tofuyu her tarafta 2 ila 3 dakika veya kömür işaretleri oluşana ve tofu ızgara ızgaralarından çıkana kadar ızgara yapın.

Bu kadar!


Biber ve soğan ile ızgara tavada ızgara tofu


Izgara Tofu Tarifi İpuçları

 • Sadece ekstra firma! Bu ızgara tofu tarifi sadece sıkıştırılmış tofu. Yumuşak veya ipeksi tofu (hatta bu konuda normal katı tofu) ile yapmayı denemeyin. Hepsi ızgarada tutulamayacak kadar yumuşak ve sulu olacaktır.
 • Basın atlamayın. Bu kolay, pratik adım, harika ızgara tofu yapmanın anahtarıdır! Preslenmiş tofu daha sıkı, daha tatmin edici bir dokuya sahiptir ve ızgarada dağılma olasılığı çok daha düşüktür.
 • Tofuyu eklemeden önce ızgarayı (veya ızgara tavasını) güzelce ısıtın. Tofuyu önceden ısıtılmış bir ızgarada pişirmek, burada resimde gördüğünüz koyu renkli, lezzetli kömür izlerini oluşturmasına yardımcı olur. Ayrıca tofu’nun ızgaraya yapışma olasılığını da azaltır. Tofu’nuz ızgaraya yapışırsa – önceden ısıtmış olsanız bile – çevirmeden önce bir veya iki dakika daha pişirmeyi deneyin. Çoğu zaman, tofu yapışırsa, henüz tamamen kömürleşmemiş demektir.


Kişniş, limon ve ızgara sebzeli ızgara tofu yakın çekim


Izgara Tofu Servis Önerileri

En üste ızgara tofuyu almak için lezzetli bir sosla servis etmenizi öneririm. Tofuyu fajita baharat karışımı, biber tozu veya köri tozu ile baharatlarsanız, üzerine çiseleyen kişnişli limon sosuyla servis etmeyi deneyin (taze limon suyu sıkmak da işe yarar). Tofuyu tamari ile baharatlarsanız, üstüne susamlı zencefil sosumu koymayı deneyin.

Yemeği pişmiş pirinç veya kişnişli kireç pirinci ve en sevdiğiniz ızgara sebzelerle tamamlayın. Tofuyu tamari ile baharatladığımda, garnitür olarak ızgara kuşkonmazla servis etmeyi seviyorum. Köri tozu ile tatlandırdığımda, ızgara tatlı patates ve soğan ile severim. Biber tozuna veya fajita baharatına atarsam, ızgara sebze şişleri veya fajita sebzeleri ile eşleştiririm.

Artık ızgara tofu varsa, onu bir sandviç veya tacos içine sokun ya da ertesi gün bir tahıl kasesine ekleyin.

Izgara tofuyu nasıl servis etmeyi seversiniz? Yorumlarda bana bildirin!


ızgara tofu tarifi


Daha Favori Izgara Tarifleri

Bu ızgara tofu tarifini seviyorsanız, aşağıdaki yaz ızgara tariflerinden birini deneyin:

ızgara soya peyniri

Hazırlık zamanı: 40 dakika

Pişirme Süresi: 5 dakika

Toplam zaman: 45 dakika

hizmet eder 4 6’ya

Bu ızgara tofu tarifi, tofu pişirmenin en sevdiğimiz yollarından biri! Tatmin edici, lezzetli ve mükemmel şekilde kömürleşmiş, bitki bazlı lezzetli bir ana yemektir.

 • 2 14 ons ekstra sıkı tofu blokları
 • Deniz tuzu
 • 2 yemek kaşığı avokado yağı* (nota bakınız), fırçalamak için daha fazla

Baharat seçenekleri (birini seçin)

 • yemek kaşığı fajita baharatı
 • yemek kaşığı biber tozu
 • yemek kaşığı köri tozu
 • ¼ Fincan tamari veya soya sosu*
 • Tofuya basın. Her tofu bloğunu bir mutfak havlusu veya kağıt havluya sarın. Üzerine ağır bir dökme demir tava koyun ve 30 dakika bekletin. Bu, tofudaki fazla suyu sıkarak ızgaraya yapışmasını engeller.

 • Bir ızgarayı veya ızgara tavasını orta-yüksek sıcaklıkta önceden ısıtın.

 • Her tofu bloğunu 4 parçaya kesin ve bir tepsi veya tabağa koyun. Tofuyu avokado yağıyla gezdirin ve istediğiniz baharatı serpin*. Her iki tarafı da kaplamak için ellerinizi kullanın.

 • Izgara ızgaralarını yağ ile fırçalayın veya püskürtün. Tofuyu her tarafta 2 ila 3 dakika veya kömür işaretleri oluşana ve tofu ızgara ızgaralarından çıkana kadar ızgara yapın. Izgaradan çıkarın ve tadına göre baharatlayın.

 • Tofuyu fajita baharatı, biber tozu veya köri tozu ile tatlandırdıysanız, limon dilimleri ve/veya kişnişli limon sosu ile servis yapın. Tofuyu tamari ile tatlandırdıysanız, ilave tamari veya susamlı zencefil sosu ile servis yapın. Ek sunum önerileri için yukarıdaki blog gönderisine bakın.

*Tamari kullanıyorsanız, tofuyu yağ ile çiselemeye gerek yoktur. Tofuyu ızgaraya koymadan önce ızgara ızgaralarını iyice yağladığınızdan emin olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.