Klinik masaj neden kas-iskelet ağrılarının giderilmesinde en etkili tedavi seçeneğidir?

Be Healthy Now

İngiliz Ağrı Derneği’ne göre, bel ağrısı, insanların Birleşik Krallık’ta hasta olup işe gidememe nedenlerinin ilk üç listesinde yer alıyor.

Bel gibi, diğer kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları ve ağrı da toplumumuzda önemli bir rol oynamaktadır. Bu bizim için çok önemli olduğuna göre, bununla başa çıkmak için etkili bir planımız olmalı, değil mi?

Ne yazık ki gerçek, kas-iskelet ağrısı için açık ve etkili bir tedavi yöntemi sağlayacak araçlardan yoksun mevcut bir sağlık sistemi ile olduğundan çok daha kafa karıştırıcıdır.

Geleneksel tıp sistemi aracılığıyla farklı tedavi seçenekleri mevcuttur. Soru şu ki, bunlar ne kadar etkili? “Etkili değil”, sistemden geçen kişilerin en yaygın yanıtıdır ve istatistikler kendileri için konuşur.

Klinik Masaj İçinde Birleşik Krallık’ta son 15 yılda birçok pratisyenin yaptığı çalışmalarla etkinliğini tekrar tekrar kanıtlamış sağlam bir tedavi seçeneği sunarak bu açığı kapatmayı hedefliyor.

Klinik masaj terapisi ve en gelişmiş uygulamalı tekniklerin tek bir tedavide bir araya getirilmesinin bir kombinasyonu olan Jing Metodu, kas-iskelet ağrısı olan müşteriler için en etkili tedaviler olduğunu göstermiştir.

Burada özel olarak anılması, bu teknikleri inceleyen ve bunları öğretilebilecek protokoller halinde bir araya getirerek yumuşak doku tedavisi endüstrisini Birleşik Krallık’ta yepyeni bir düzeye taşıyan Jing Metodu’nun yaratıcıları ve yöneticileri Megan Mari ve Rachel Fairweather’a aittir.

Klinik Masajın nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için en çok kullandığımız tekniklerden biri olan Tetik Nokta çalışmasını açıklayarak başlayabiliriz.

Tetik Noktası nedir?

Tetik Noktası, gergin bir kas lifleri bandında yer alan (yukarıdaki resme bakın – siyah nodüller bir tetik noktayı gösterir) bulunan aşırı hassas bir alandır ve ağrıya veya sertliğe neden olur ve etkilenen dokunun işlevselliğini ve potansiyelini azaltır.

Tetik Noktalar, kas lifleri kasılma sırasında sıkışıp kaldığında ve rahat durumlarına geri dönemediğinde gelişir.

Tetik Noktalar aktif veya gizli olabilir ve klinik masaj tedavisi seansı sırasında her iki türü de tedavi ederiz.

Aktif tetik noktaları aktif olarak ağrıya ve/veya otonomik olaylara (terleme, baş dönmesi, kaşıntı, çınlama vb.)

Gizli tetik noktaları, aktif olarak ağrıya veya diğer belirgin semptomlara neden olmaz, ancak her an devreye girmeyi bekler ve ayrıca dokunun davranışını olumsuz etkiler.

Aktif Tetik Noktalarının ağrıya ve/veya belirli, tanınabilir bir modelde yansıyan ağrıya neden olduğu bilinmektedir. Ne anlama geliyor? Tetik noktalarının neden olduğu ağrı modelinin her insanda aynı veya çok benzer olduğu anlamına gelir.

Efsane Dr Janet Seyahat (1901-1997) Tetik Noktaları ve onların ağrı kalıplarını keşfetti ve ağrı kalıpları haritaları diyebileceğimiz şey üzerinde kapsamlı bir şekilde belgeledi.

Bu ağrı paternleri haritaları, ağrının köken nedenini belirlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olur. İşte burada klinik masaj terapistlerinin bu kalıpları belirleme konusundaki bilgi ve becerileri devreye girer.

Gluteal bölgede bulunan bir kas olan piriformis kası için bir ağrı patern haritası örneği için aşağıdaki resme bakın. Kasın bulunduğu “x” işareti ve ağrının hissedildiği kırmızı bölge.

Bir müşteri bu paternde ağrı ile geldiğinde, o kası değerlendirip tedavi edeceğiz. Elbette aynı bölgede ağrıya atıfta bulunan ve çok benzer harita modellerine sahip olan başka kaslar da vardır ve klinik bir masaj terapisti için eğlence burada başlar; doğru olanı ne kadar hızlı bulup bırakabilirim?

Bu başlı başına bir sanattır.

kaslar

Peki Tetik Noktaları nasıl serbest bırakırız?

Tetikleme noktaları belirli bir süre boyunca, normalde birkaç saniye boyunca üzerlerine doğrudan sabit basınç uygulanarak çok etkili bir şekilde serbest bırakılırlar (örnek için sağdaki resme bakın). Elbette onları serbest bırakmanın başka yolları da var, bazıları oldukça karmaşık, ama bugün bunları ele almayacağız.

Zamanla sabit basınç uygulandığında, kasılmada sıkışan kas lifleri serbest kalır ve doğal rahat durumlarına geri döner.

Doku sabra iyi tepki verir, ne kadar yavaşsa o kadar iyidir. Neyi tedavi edersek edelim, terapist zaman ayırdığında ve müşterisini Parasempatik Sinir Sistemi Moduna veya derin gevşemeye alma bilgisine sahip olduğunda doku da daha iyi yanıt verir (bu, vücudumuzun kendini onardığı ve onardığı moddur).

Stres ve içinde yaşadığımız sürekli talepkar ve hızlı toplum nedeniyle genellikle bu modda harcanan zamanı kaçırırız).

Bu nedenle, iyi bir klinik masaj seansı, spesifik ve hedefe yönelik olmakla birlikte bütüncül ve derinden rahatlatıcıdır.

Yazar biyografisi
Hemşirelikte Rocio Santiago MA, Dip yumuşak Doku Terapisi

Ro, kariyerine başlangıçta hemşire olarak başladı. Zor bir yaşam döneminde Ro, ‘her şeyi durdurmaya’ ve bir masaj kursuna katıldığı Hindistan’a gitmeye karar verdi. O andan itibaren, yumuşak doku terapisti olarak bir gelecek peşinde koşmaya giderek daha fazla ilgi duymaya başladığından, kariyeri başka bir kursa gitti.

Bunu takiben Ro, Avrupa’nın önde gelen yumuşak doku terapisi okullarından birinde eğitim almaya devam etti, 3 yıllık bir derece düzeyinde kursu tamamladı ve kas-iskelet ağrısı tedavisi için etkili yumuşak doku manipülasyonunda uzmanlaştı.

Ro, 7 yıldır müşterilerini yumuşak doku terapisti olarak görüyor ve çok çeşitli koşulları başarıyla tedavi ediyor. Tıp sektöründeki geçmişi, insan vücudunun anatomi, biyokimya ve fizyolojisine olan tutkusu ve sorgulayıcı doğası, bilime dayalı bir tedavi yaklaşımıyla sonuçlanmaktadır. Yaşam tecrübesi, zihin ve bedenin bir olarak ele alındığı bir tedaviyle sonuçlanan bütünsel anlayışı ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.