Peynirli Sarımsaklı Ekmek Tarifi (+VİDEO)

Garlic Bread recipe close up

Bu bizim en sevdiğimiz Sarımsaklı Ekmek tarifi. Bir araya getirmek dakikalar alır ve çok sevimsiz ve lezzetlidir. Herhangi bir yemek için mükemmel bir garnitür, ama özellikle makarna ve İtalyan yemekleri için!

Herhangi bir İtalyan yemeği için bir garnitür. Bunu partilerde meze olarak sunmayı da seviyoruz. Bunun herhangi bir makarnayla, özellikle de Fettuccine Alfredo ve İtalyan Sosisli Makarnamızla harika olduğunu söylemek oldukça güvenli.

Sarımsaklı Ekmek yakın çekim pic

Favori Sarımsaklı Peynirli Ekmek

Sizi bilmem ama biz ekmeğin büyük hayranlarıyız ve genellikle çoğu yemeğin yanında garnitür olarak yeriz. İster rulo ister sarımsaklı ekmek olsun, hemen hemen her aile yemeğinin temel gıdasıdır çünkü hepimiz onu severiz.

Bugünün tarifi, annemin birkaç yıl önce denediği bir tarif. O zamandan beri yapıyoruz ve buna Kolay Peynirli Sarımsaklı Ekmek diyoruz.

Çok basit çünkü kelimenin tam anlamıyla sadece bir avuç malzeme ve hazırlanması birkaç dakika sürüyor. Her zaman çok sevimsiz ve tereyağlı çıkıyor.

Söylemesi güvenli, en sevdiğimiz sarımsaklı ekmek tarifi ve ayda en az bir kez yiyoruz, özellikle pazar akşam yemeği için büyükannenin evinde spagetti veya lazanya için bir araya geldiğimizde.

Bu tarif için Colby Jack peyniri kullanmayı tercih ediyoruz ama Mozzarella harika ve Parmesan da öyle. Siz de bizim gibiyseniz ve kolay, hızlı ve pratik bir ekmek tarifine sahipseniz, bu sarımsaklı peynirli ekmek herkesin bayılacağı bir tarif. Herhangi bir makarna veya İtalyan yemeği için mükemmel bir ortak!

peynirli sarımsaklı ekmek süreci pic

Sarımsaklı Ekmek Nasıl Yapılır?

Bahsettiğimiz gibi, bu tarif çok basit!

ÖNCEDEN ISITILMIŞ FIRIN. Fırını 375’e önceden ısıtarak başlayın.

YAĞ KARIŞIMI. Küçük bir kapta tereyağını, sarımsağı ve sosu karıştırın.

KES + YAYIL. Ekmeği uzunlamasına kesin (İtalyan ve Fransız ekmeği favorilerimizdir). Bir fırın tepsisine yerleştirin ve her iki yarıya da tereyağlı karışımı yayın. Rendelenmiş peynir ve maydanoz ile en iyi ekmek.

PİŞİRMEK. 12 – 14 dakika veya peynir eriyene ve kabarcıklı hale gelene kadar kapağı açık olarak pişirin. Dilimleyip servis yapın.

Hangi Ekmek Kullanılır?

İtalyan ekmeği ile Fransız Ekmeği arasındaki fark nedir? Bu sarımsaklı ekmek hemen hemen her tür ekmekle yapılabilir, ancak biz onu İtalyan Ekmeği veya Fransız Ekmeği ile yapmayı seviyoruz. Bu sadece tercihinize bağlıdır. Peki ikisi arasındaki fark nedir?

  • Fransız ekmeği: Fransız ekmeği, daha belirgin bir şekle sahip, daha uzun ve daha ince olma eğilimindedir. Genellikle dışı huysuz ve ortası hafif, yumuşaktır.
  • İtalyan ekmeği: İtalyan ekmeği yuvarlak ve biraz yassı olma eğilimindedir. Aynı zamanda daha yoğun ve çiğnenebilir, ancak yine de sert bir kabuğa sahip olabilir.
Sarımsaklı ekmek tarifi nasıl yapılır?

DEPOLAMA + Fikir sunma

Artık sarımsaklı ekmek nasıl saklanır ve yeniden ısıtılır: Artanları folyo ile sarın ve 2-3 gün buzdolabında saklayın. Ekmek yavaş yavaş bayatlayacak, bu yüzden daha uzun süre saklamak istiyorsanız dondurun. Yeniden ısıtma: mikrodalga çalışıyor ama biz fırını veya ekmek kızartma makinesini tercih ediyoruz.

Sarımsaklı ekmek yapıp dondurabilir miyim? Evet! Bunu önceden yapabilir ve 3 aya kadar dondurabilirsiniz. Tarifin tamamı bir araya getirildikten sonra, iki dilimi bir fırın tepsisine yerleştirin ve yaklaşık bir saat boyunca hızlı bir şekilde dondurun. Her bir yarısını çıkarın ve plastik sargıyla sıkıca sarın, ardından alüminyum folyo ve etiketle tekrar sarın.

ISITMAK İÇİN: Ekmeğin çözülmesine izin verin. (Ekmeğinizi pişirmeden önce dilimlemek istiyorsanız, ekmek hala biraz donmuşken kesin) Ekmeği peynir tarafı yukarı gelecek şekilde bir fırın tepsisine yerleştirin ve tarifteki talimatlara göre pişirin.

sarımsaklı ekmekle ne servis edilir?

Çoğu makarna yemeği, ana yemek ve çorba, Sarımsaklı Ekmek için harika eşleşmelerdir. Yanında servis etmek için en sevdiğimiz yemeklerden bazıları:

Sarımsaklı ekmek tarifi yakın çekim

Daha fazla favori ekmek tarifleri için, göz atın:

Kurs Ekmek

Yerel mutfak İtalyan

Hazırlık zamanı 5 dakika

Pişirme Süresi 12 dakika

Toplam zaman 17 dakika

porsiyon 16 dilimler

kalori 286 kalori

Yazar Küçük Luna

  • Fırını 375 derece F’ye ısıtın.

  • Küçük bir kapta tereyağı, sarımsak ve sosu karıştırın.

  • Ekmeği uzunlamasına kesin. Bir fırın tepsisine yerleştirin ve her iki yarıya da tereyağlı karışımı yayın.

  • Rendelenmiş peynir ve maydanoz ile en iyi ekmek.

  • 12 – 14 dakika veya peynir eriyene ve kabarcıklı hale gelene kadar kapağı açık olarak pişirin.

  • Dilimleyip servis yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.