Polio’nun Londra Kanalizasyon Sistemine Gelmesi Uzmanları Endişelendiriyor

Polio'nun Londra Kanalizasyon Sistemine Gelmesi Uzmanları Endişelendiriyor

TBirleşik Krallık’ta en son çocuk felci vakası 1984’te meydana geldi ve hastalığın orada resmi olarak ortadan kaldırıldığı 2004’te ilan edildi. Ancak, Londra’daki birkaç kanalizasyon örneğinde çocuk felci virüsünün keşfedilmesinin hükümet sağlık yetkililerinin dediğine yol açmasından sonra ülke bu hafta gergin durumda. “ulusal bir olay” Birleşik Krallık’ta yeni bir çocuk felci vakası doğrulanmadı, ancak bir İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı’ndan uyarı, “Muhtemelen kuzey ve doğu Londra’daki yakından bağlantılı bireyler arasında bir miktar yayılma olmuştur ve tip 2 poliovirüs suşunu dışkılarına atıyorlar.” (Başlangıçta üç poliovirüs suşu vardı, ancak tip 1 ve 3 aşılanmadan ortadan kalktı.)

Londra atık suyunda tespit edilen virüs, eskiden dünya çapında serbestçe dolaşan, ancak şimdi iki ülke dışında tümünde yok edilen “vahşi” çocuk felci virüsü değildir: Afganistan ve Pakistan. Aksine, “aşı kaynaklı” çocuk felci virüsü olarak bilinir. İki tür çocuk felci aşısı vardır: bağışıklığı sağlamak için öldürülen bir virüsü kullanan enjekte edilebilir versiyon ve canlı fakat zayıflamış bir virüs kullanan oral versiyon. Oral versiyonun uygulanması daha kolay ve daha ucuzdur ve bu nedenle toplu bağışıklamalar için tercih edilen aşıdır. Ancak bazen, zararsız, zayıflamış virüs bulaşıcı, felçli bir forma dönüşebilir, vücuttan dışkıyla geçebilir ve bireyleri enfekte etmekle tehdit edebilir. Uzmanların Londra’da olabileceğinden korktuğu şey bu.

Yetkililerin virüsün asıl kaynağının kim olduğunu bilmelerinin hiçbir yolu yok, ancak İngiltere, tam olarak bu tür aşı kaynaklı dolaşımı önlemek için 2004 yılında oral aşıdan enjekte edilebilir aşıya geçtiğinden, muhtemelen başka bir ülkeden bir ziyaretçiydi. İngiliz çocukların %86,6’sı enjeksiyon yoluyla aşılanmış ve bu nedenle korunuyor olsa da, bu hala yeni keşfedilen virüse karşı savunmasız olan %13’ten fazlasını bırakıyor ve yetkililer, ısrar bu çocuklar (ve çocuk felci aşısı olmayan herkes) aşılanacak.

Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı’nda epidemiyolog olan Dr. Vabessa Saliba, “Aşı kaynaklı çocuk felci virüsünün, özellikle aşı alımının daha düşük olduğu topluluklarda yayılma potansiyeli var” dedi. Beyan.

Londra’da virüsün varlığı yadsınamaz bir şekilde endişe verici bir gelişmedir, ancak hiçbir şekilde bir halk sağlığı acil durumu değildir. Dolaşan aşı kaynaklı çocuk felci nadiren felce neden olabilir, ancak vahşi çocuk felci virüsü gibi, enfekte olan her 200 kişiden sadece birinde görülür. Geri kalanlarda sadece soğuk algınlığı benzeri semptomlar gelişir veya hiç semptom görülmez.

Bu arada halk sağlığı yetkilileri, kirlenmiş kanalizasyonun orijinal kaynağını, ilk tespit edildiği atık su tesisi aracılığıyla bulmaya çalışıyor. Sorun şu ki, bu tesis milyonlarca insandan gelen atıkları işliyor ve virüsün ortaya çıktığı mahalleyi bile bulmayı çok daha az olası kılıyor. Dünya Sağlık Örgütü raporlar Yine de, kontaminasyonun meydana geldiği şehrin bölgelerini daha kesin olarak belirlemek için tesisin yukarısındaki kanalizasyon hatlarından numune alınıyor.

Şimdilik, virüs toplumda yaygın olarak dolaşmıyor gibi görünüyor. Herhangi bir enfeksiyon ortaya çıkarsa, sağlık görevlileri virüsün türünü yazabilir ve bunun kanalizasyon örneğinde izole edilenle aynı olup olmadığını belirleyebilir. Her iki durumda da, Londra korkusu, uzun süredir aranan bir hedef olan çocuk felcinin küresel olarak ortadan kaldırılmasının cesaret verici bir şekilde yakın olduğunu bir kez daha hatırlatıyor. Geriye kalan iki endemik ülkede ne kadar erken damgalanırsa, hiçbir çocuk o kadar çabuk hastalanmak zorunda kalmayacak.

TIME’dan Daha Fazla Okunması Gereken Hikaye


yaz Jeffrey Kluger, jeffrey.kluger@time.com adresinde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.