Vitaminler ve Bağışıklık Sistemi: Bağlantıları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

misafir blogcu

COVID 19 küresel olarak piyasaya çıktığında, bilim adamları bağışıklığı artırma gereğini vurguladılar. Ama bu hedefe nasıl hayat veririz? Gerçekte, vücudun bağışıklığını iyileştirebileceğinden sağlıklı bir diyet yemelisiniz. Bu nedenle, besleyici bir diyet yemek bağışıklık sistemi sağlığı için çok önemlidir. Unutmamak gerekir ki, insan vücudu çeşitli mikro besinlere ihtiyaç duyar.

Bazı temel bağışıklık hücreleri arasında C vitamini, D vitamini, demir, selenyum, çinko ve protein bulunur. Bu nedenle, vücudunuz her birini bol miktarda almazsa, zamanla daha zayıf hissedeceksiniz.

Bağışıklık Sistemi Nedir?

Her gün, her türlü zararlı mikroplara maruz kalıyoruz. Karmaşık aşamalardan oluşan bir ağ olan bağışıklık sistemimizin, bizi bu mikroplara karşı korur. Böylece çeşitli hastalıklara yakalanma ihtimalimizi azaltmış oluyoruz. Virüsler, bakteriler ve hatta bazı hastalıklar gibi yabancı istilacıları tanıma gücüne sahiptir. İnsanlarda doğuştan gelen ve adaptif olmak üzere iki tür bağışıklık vardır.

Doğuştan gelen bağışıklık, vücudu farklı bakteriler yoluyla edinilen zararlı patojenlerden koruduğu için birinci basamak savunma sistemi olarak kabul edilir. Bu şunları içerir:

  • Patojenlerin büyük çoğunluğundan yoksun cilt
  • Patojenlerden yoksun mide asidi
  • Patojenleri hapseden mukus
  • Bağışıklık sistemi de sisteme giren her türlü zararlı bakteriye saldıracaktır.

Adaptif bağışıklık, kişinin vücuduna yardımcı olan sistematik bir sanattır. bağışıklık sistemi bir patojenin doğasını anlar. Vücuttaki timus, kemik iliği, dalak ve lenf düğümleri gibi hücreler tarafından düzenlenir. Bu nedenle vücuda yabancı bir madde girdiğinde bu hücreler antikor oluşturur ve hemen ona saldırır. Daha sonra bağışıklık sistemimiz maddeyi hatırlar ve diğer sefer antikorlar onu yok etmede daha da başarılı olurlar. Bu şekilde, vücudumuz var olan en ölümcül hastalıkların saldırısına dayanabilir.

Bağışıklık Sistemini Hangi Faktörler Deprese Eder?

Bağışıklık sistemimizi olumsuz yönde etkileyen birçok faktör vardır. Birincisi yaşlanmaktır. Yaşlandıkça iç organlarımız daha az verimli hale gelir, bu nedenle kemik iliği veya timus gibi bağışıklıkla ilgili organlar daha az bağışıklık hücresi üretimine katkıda bulunur. Sonunda, kendimizi daha zayıf hissetmemize ve vücudumuzun kaotik hastalıklarla savaşamamasına neden olur.

İkincisi, çevresel toksinler zayıflamış bağışıklık sistemi fazla. Artık kirlilik her yerde olduğu için, her yıl birçok insanın kötü sağlık koşulları nedeniyle ölmesinin nedeni budur. Ayrıca, birçok obez insan da zayıf bir bağışıklık sisteminden şikayet eder.

Vücutları sağlıksız yağlar için bir yaşam alanı olduğundan, grip virüsü ve diğer şeyler için risk altındadırlar. Ve eğer sağlıklı bir diyet yaparsanız, vücudunuz zamanla zayıflar. Artık fast food her yerde olduğu için, dünya çapında milyonlarca insanın yeme alışkanlıklarına zarar verdi. Bu, stresle tamamlanır ve zihinsel ve fiziksel sağlık el ele çalıştığı için ateşe daha fazla yakıt ekler.

Bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminler nelerdir?

tonlarca var bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminler. Onları doğru miktarda tüketmek için güçlü bir anlayış geliştirmeniz yeterlidir. Burada bazılarını listeleyeceğiz:

● C vitamini

Enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur ve uzun ömürlerini kısaltır. Biber, lahana, ıspanak, papaya, çilek ve brüksel lahanasından kolayca elde edebilirsiniz.

● E Vitamini

Vücuttaki tüm enfeksiyonlarla savaşacak güçlü bir antioksidandır. Badem, ayçiçeği çekirdeği, ayçiçek yağı, soya fasulyesi yağı, fındık ve fıstık ezmesinden elde edilebilir.

● A vitamini

Bu enfeksiyon savaşçısı tatlı patates, balkabağı, balkabağı, havuç ve kavundan elde edilebilir.

● D vitamini

Güneş ışığı vitamini olarak da kabul edilen bu vitamin, vücudun bağışıklık sistemi için çok önemli bir besindir. Ancak ton balığı, sardalye, somon, uskumru ve süt gibi besin kaynakları sınırlıdır.

● Folik Asit

Bir folat doğal bir formdur ve bir asit sentetik bir formdur. Folik asitten en iyi şekilde yararlanmak için tabağınıza daha fazla fasulye ve mercimek alın. Avokado, bu hayati besinin tadını çıkarmanıza yardımcı olan bir başka lezzetli kaynaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.