Yumurta Yemek Aslında Kalp Sağlığını İyileştirmeye Yardımcı Olabilir mi?

Yumurta Yemek Aslında Kalp Sağlığını İyileştirmeye Yardımcı Olabilir mi?

Bir çalışmanın sonuçları, günde 1 yumurta tüketmenin, kalp-sağlıklı kan metabolitlerinin sayısını artırabildiğini ortaya koyuyor; bu, orta derecede yumurta tüketiminin kardiyovasküler hastalık riski üzerindeki koruyucu etkisini bir dereceye kadar açıklayabilir.

Yumurtalar bol miktarda diyet kolesterol kaynağı olmasına rağmen, çeşitli temel besinleri de içerirler. Yumurta tüketiminin kalp sağlığına zararlı mı yoksa faydalı mı olduğuna dair çelişkili kanıtlar var. Yaklaşık 500.000 kişiyi kapsayan bir 2018 araştırması, her gün yumurta tüketenlerin (günde yaklaşık 1 yumurta), daha az yumurta tüketen kişilere kıyasla kalp hastalığı ve felç riskinin önemli ölçüde azaldığını keşfetti. Şimdi, bu ilişkiyi daha iyi anlamak için, bu çalışmanın yazarları, yumurta tüketiminin kandaki kardiyovasküler sağlık belirteçlerini nasıl etkilediğini inceleyen popülasyona dayalı bir çalışma yürüttüler.

Araştırmacılara göre, yumurta tüketimi ve kardiyovasküler hastalık riski arasındaki bağlantıda plazma kolesterol metabolizmasının oynadığı rolü inceleyen çok az çalışma var, bu yüzden bunu daha fazla incelemek istediler.

Araştırmacılar, 3.401’inin kardiyovasküler hastalığı olan ve 1.377’sinin kardiyovasküler hastalığı olmayan 4.778 kişiyi seçti. Araştırmacıların çalışma katılımcılarının kanından aldıkları plazma örneklerinde 225 metaboliti ölçmek için hedeflenmiş nükleer manyetik rezonans olarak bilinen bir teknik kullanıldı. Kendi bildirdiği yumurta tüketim seviyeleriyle bağlantılı 24 metabolit tespit edildi.

Analizleri, orta düzeyde yumurta tüketen kişilerin, “iyi lipoprotein” HDL’nin yapı taşı olan apolipoprotein A1 olarak bilinen bir proteinin kan düzeylerinin daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı. Bu kişilerin kanlarında, kolesterolün kan damarlarından temizlenmesine yardımcı olan ve sonuç olarak felç ve kalp krizleriyle sonuçlanabilecek tıkanıklıklara karşı koruma sağlayan önemli ölçüde daha büyük HDL molekülleri vardı.

Kalp hastalığı ile ilişkili 14 diğer metabolit de tanımlandı. Daha az yumurta tüketen bireylerin, daha düzenli yumurta tüketen bireylere göre kanlarında yararlı metabolit düzeylerinin daha düşük ve zararlı metabolit düzeylerinin daha yüksek olduğu keşfedildi.

Görüntü Kaynağı – upmc

Görsellerimizi sitenizde kullanmak ister misiniz? Gömme kodu için resme sağ tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.